अर्थ कला साहित्य खेलकुद फिचर ब्लग मोफसल राजनीति विचार विश्व समाज संवाद

नेपाल-चीन सम्बन्धका तीन अवरोधः क्रिश्चियानिटी, भारतीय चासो अनि अस्थिर काठमाडौं

चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिनपिङले अघि सारेको वान बेल्ट वान रोड (ओबीओआर) को अवधारणालाई नेपालसहितका साझेदार मुलुकहरुले सकारात्मक प्रतिक्रिया दिएका छन् । चीनको यो अवधारणामा नीतिगत समन्वय, यातायातको सम्पर्क, व्यापारिक सम्वन्ध विस्तार एवं आर्थिक साझेदारीका अतिरिक्त जनता-जनतावीचको सम्पर्कमा जोड दिइएको छ ।

वान बेल्ट, वान रोडमा नेपालका पाँच सबलता

१. चीन-एशिया यातायात सम्पर्कका लागि आधारशीला हो भौगोलिक सवलता । चीनले ८ मध्ये पाँचवटा दक्षिण एशियाली राष्ट्रहरुलाई छोएको छ, अफगानिस्तान, पाकिस्तान, भारत, नेपाल र भुटान । यो बोर्डरलाइन ५ हजार किलोमिटरमा फैलिएको छ ।

चीन-भारतको बोर्डर राजनीतिक मुद्दाहरुमा जेलिएको छ । चीन-अफगानिस्तान र चीन-पाकिस्तानको बोर्डरको भूमि र जलवायुको स्थिति चुनौतिपूर्ण छ । भुटानसँग चीनको कुटनीतिक सम्बन्ध छैन । यस हिसाबले नेपाल-चीनबीचको एक हजार चार सय १५ किलोमिटरको सीमा क्षेत्र नै चीन र दक्षिण एशियाबीचको पुलका रुपमा स्थापित भएको छ । वास्तवमा तिब्बत र दक्षिण एशियालाई जोड्ने ३ सय १२ वटा मार्गहरुमध्ये १ सय ८४ वटा नेपालमा छन् ।

error: Content is protected !!